Účinky na zažívání

V evropských zemích, Japonsku nebo Spojených státech amerických je honeybush nejvíce populární především v řadách náruživých pijáků čaje nebo zájemců o přírodní produkty podporující zlepšení zdravotního stavu. Čím dál častěji se také jeho popíjení šíří mezi všemi, kdo se kvůli svému životnímu stylu cítí ohrožení civilizačními chorobami nebo onemocněními srdce. Pokud se však znovu ohlédneme do kolébky kultury honeybushe, Jihoafrické republiky, je možné o celé věci získat ještě trochu jiný obrázek. Honeybush je zde totiž velice často vnímaný také jako čaj, který našim nejmenším může přinést úlevu od zažívacích obtíží. A stejně užitečný samozřejmě může být i dospělým.

Křovácké kmeny, kterým dnes vděčíme za rozšíření honeybushe i za hranice jihoafrického venkova, pozitivní účinky pití nálevu připraveného z lístků cyclopie na zažívání člověka znaly odjakživa. Právě tento druh účinků byl totiž v jejich očích - spolu s příznivým vlivem na zanícené horní cesty dýchací - největší předností honeybushe jako takového.

Místní tradiční lidová medicína si potom odvar ze sušeného honeybushe stovky let brávala na pomoc především v situacích, kdy bolením břicha a příbuznými obtížemi trpěly děti nejrůznějšího věku. Protože je totiž honeybush nápojem, u jehož medicínského popíjení nepozorujeme prakticky žádné vedlejší účinky, a samozřejmě jeho součástí nejsou ani jakékoliv přidané umělé látky, mohou jej děti popíjet už opravdu od útlého věku. Nakonec se jeho pití také běžně doporučuje těhotným a kojícím ženám. Jedinečné složení tohoto čaje–nečaje plného vitamínů a minerálů totiž může přinést rychlou úlevu všem, které at' už akutně nebo chronicky přepadávají bolesti žaludku nebo různé křeče. Kromě samotných bolestí či křečí může šálek čerstvě připraveného honeybushe odstranit také nejrůznější nepříjemné pocity vycházející z celého zažívacího ústrojí.

Recept na úlevu je přitom v těchto případech poměrně prostý. Stačí odpovídající množství honeybushe přelít vroucí vodou a po stanovenou dobu nechat louhovat. Samozřejmě ale nejde o jedinou možnou variantu. Úlevu totiž může přinést rovněž studená variant honeybushe.

Zejména při léčbě kojeneckých kolik a zažívacích obtíží u dětí se potom osvědčilo spojení honeybushe s mlékem. Jednak můžeme ve velkorysém poměru mléko dolít do připraveného nápoje, anebo naopak do samotného mléka pouze přidat krapet honeybushe a důkladně rozmíchat.

Zklidnění obtíží by se mělo dostavit tak jako tak, a právě ona varianta s přidáním sušených lístků do mléka je například v Jihoafrické republice po generace považovaná za jeden z vůbec nejúčinnějších způsobů, jak jednoduchou cestou dosáhnout opravdového zklidnění rozbouřeného žaludku.

Nevolnosti způsobené nejrůznějšími příčinami, pocity nadýmání, zácpa nebo dokonce menstruační bolesti. To všechno jsou obtíže, v jejichž případě vám honeybush může být nápomocný. Honeybush navíc chrání játra a podporuje chuť k jídlu. Samozřejmě od tohoto nápoje nicméně nemůžeme čekat naprosté zázraky. Určitě se však vyplatí mít doma alespoň trochu honeybushe po ruce pro případy, kdy vás nečekaně přepadnout zažívací obtíže, a rádi byste se jich zbavili bez pomoci syntetických léků. Honeybush je totiž pochopitelně naopak jedním z nejšetrnějších řešení, které máme k dispozici. A navíc skvěle chutná.