Honeybush jako pomocník v boji s chřipkou
V našich končinách je tento bylinný nápoj s nezaměnitelnou medovou vůní jakýmsi méně známým bratrancem roiboosu, se kterým sdílí mnohé pozitivní účinky na lidské zdraví. Pijáci honeybushe si rak obvykle chválí množství vitamínů a minerálů, které obsahuje, případně si od jeho pravidleného pití slibují snížení hladiny cholesterolu v krvi. Jedna z možností, jak využít honeybush v péči naše zdraví však zůstává tak trochu v pozadí. A to i přesto, že právě díky ní v podstatě lidstvo s pitím honeybushe před třemi stovkami let vůbec začalo. Hoenybush totiž dokáže být účinným pomocníkem během nachlazení a chřipky.
Projít v horách okolo jihoafrického pobřeží kolem keřů honeybushe bez povšimnutí je v podstatě nemožné. Jasně žluté květy na zeleném pozadí lístků totiž září široko daleko. Navíc pokud se ke keři přiblížíme, nepochybně nás upoutá sladká medová vůně, která se šíří všude kolem. To je také možná jeden z důvodů, proč kmeny obývající okolí Kapského města před více než třemi stovkami let začali sušit lístky tohoto keře, a připravovat z nich osvěžující a léčivý nápoj.
Podle slov historiků tyto kmeny dokonce po misce honeybushe sáhli daleko dříve než po roiboosu, a v lidové medicíně zde měl své nezastupitelné místo po dlouhé generace. Hlavním důvodem, proč se tehdy honeybush pil nebyla přítomnost antioxidantů ani fluóru, nýbrž jednoduchá skutečnost, že nápoj ulevoval od nachlazení a kašle. Sladká medová vůně tak byla jenom jakýmsi bonusem k těmto účinkům.
O tři sta let později honeybush stále zůstává vynikajícím prostředkem úlevy během zánětů horních cest dýchacích, různých viróz a podobných situací. Důležité je na tom navíc to, že se tak děje naprosto přirozenou cestou bez přítomnosti jakýchkoliv lidský organismus zatěžujících látek.
Jak je to možné? Jednoduše. Pokud totiž provedeme chemický rozbor sušených jehličkovitých lístků honeybushe, pak zjistíme, že důležitou součástí jejich složení je také látka zvaná pinitol, která obecně usnadňuje vykašlávání, a kromě samotného honeybushe tak na ní můžete narazit rovněž v nejrůznějších sirupech proti kašli. Jejichž složení však samozřejmě bývá o poznání problematičtější , než je tomu v případě striktně přírodního honeybushe.
Pokud nás trápí chřipka či nahclazení, honeybush je dobrou variantou podpůrné léčby ještě z několika dalších důvodů. Jedna obsahuje látky posilující imunitu našeho organismu, ale spolu s tím také díky přítomnosti antioxidantů dokáže potlačovat otoky, má anitbakteriální i antiseptické účinky. Je to umožněno v prvé řadě přítomností některých polyfenolů, které podporují tvorbu bílých krvinek, které jsou jednou z naprosto klíčových součástí našeho imunitního systému.
Tyto látky sice můžeme najít také v klasickém čaji, ale spolu s nimi také třísloviny a kofein. Díky nim tak v případě nachlazeni a chřipky čaj není úplně tou nejlpeší volbou například pro těhotné a kojící ženy, děti nebo osoby trpící problémy se srdcem či oběhovým aparátem. A vhledem k tomu, že honeybush samozřejmě třísloviny ani kofein neobsahuje, může právě on být vhodnou alternativou. Honeybush tak můžete popíjet celý den prakticky bez omezení a v libovolném množství. Až proto budete přemýšlet nad tím, který nápoj zvolit v případě nemoci, aby se předešlo dehydrataci, zkuste si vzpomenout na honeybush!