Účinky na zdraví

Pokud vás zajímají pozitivní účinky popíjení nálevu připraveného z Honeybushe, můžete si nalistovat například vůbec první studii věnovanou zdravotním aspektům tohoto nápoje, která spatřila světlo světa již roku 1830. Přestože s opravdu důkladnými vědeckými rozbory co nejpřesněji určujícími efekty pravidelného pití honeybushe se ve větší míře setkáváme až teprve během 90. let 20. století, velká část více než sto padesát let starých poznatků stále platí. Honeybush tak například dokáže účinně pomoci při chřipce, nachlazení a podobných obtížích, doporučován bývá ale třeba i dětem, které trpí nechutenstvím. Díky svému unikátními složení neobsahujícímu třísloviny jej pak můžeme doporučit každému, kdo neví jak na prevenci civilizačních onemocnění.

Jednou z hlavních předností honeybushe je určitě to, že neobsahuje vůbec žádný kofein ani tanin. Díky tomu je mimořádně vhodný pro pravidelné pití nejenom u dětí, ale také u každého, koho trápí například onemocnění srdce nebo oběhového ústrojí. Spolu s tím jsou lístky honeybushe bohaté na množství minerálních látek, ale stejně tak třeba i na vitamín C. Konkrétně jmenujme alespoň železo, které je nezbytné pro bezpečný transport kyslíku v krvi, draslík, zinek nebo hořčík. Honeybush ale stejně tak obsahuje třeba i vápník: právě díky němu je vhodné zauvažovat nad jeho zařazením do jídelníčku našich ratolestí, které více než kdo jiný vápník potřebují pro zdravý vývoj kostí. Samozřejmě jde ale o zajímavou volbu třeba i pro vegany.

Svojí rostoucí popularitě například v Japonsku potom honeybush často vděčí také díky vysokým koncentracím antioxidantů. Právě jejich prostřednictvím totiž naše tělo může bojovat s nežádoucími volnými radikály, které mohou mít nežádoucí vliv na stav naší DNA. Díky přítomnosti antioxidantů je honeybush rovněž dobrým pomocníkem při prevenci vzniku rakoviny.

Úlevu nicméně přináší také také osobám trpícím problémy s vysokým krevním tlakem, nebo v neposlední řadě všem, které dlouhodobě sužují problémy trávící soustavy: honeybush tak například často popíjejí také ti, kteří mají problémy s žaludečními vředy. Obecně jeho nálev má protizánětlivé účinky, díky nimž může posloužit při léčbě kožních nemocí či ekzémů obecně.

Výše zmíněné železo přítomný v odvaru z honeybushe z něj dělá také mimořádně vhodný nápoj pro všechny nastávající maminky nebo kojící ženy. Právě v těchto obdobích totiž zpravidla v těle dochází ke značným úbytkům železa, a honeybush tady může posloužit jako přirozený způsob, jak tyto výpadky efektivně nahradit.

Obecně pak honeybush ve všech jeho myslitelných podobách můžeme doporučit jako přírodní prostředek posilování imunity našeho organismu. Právě z těchto důvodů je honeybush v jižní Africe tolik populární, ačkoliv často na tom má svůj podíl i obecně zklidňující efekt popíjení honeybushe daný jeho pozitivním účinkem na fungování centrální nervové soustavy. Heoneybush navíc může pomoci se snižováním hladiny cholesterolu v krvi, a dokonce napomáhá přirozenému čištění ledvin.

Na úplný závěr ještě připomeňme, že nálev ze sušeného honeybushe má sám o sobě příjemně nasládlou chuť, díky které se často popíjí bez jediné lžičky cukru. Hledáte vy nebo vaši příbuzní způsob, jak snížit denní příjem sacharidů, a zároveň se chcete vyhnout nejrůznějším nápojům plným chemických sladidel? Potom právě honeybush může být tou správnou volbou!