Zelený honeybush

Naprostá většina lidových legend i obyčejných vzpomínek z dětství, které se v okolí Kapského města tradují o voňavém nápoji připravovaném z lístků keře obsypaného žlutými květy, se týká jeho tradičního druhu. Ještě před nějakými dvaceti lety tak bylo naprosto nepředstavitelné, že by snad mohla vzniknout nějaká nová varianta tohoto tradičního přírodního nápoje. Pít honeybush zde odjakživa znamenalo připravit nálev z lístků, které se po pečlivě promyšlené sklizni ponechaly několikadenní fermentaci, aby je následně laskavě vysušily paprsky zdejšího ostrého slunce. Ani ty největší fantasty tak donedávna vůbec nenapadlo, že by bylo možné získat honeybush i tak trochu jiným způsobem.

Honeybush odjakživa čerpal svoji sílu právě z procesu fermentace, kdy se čerstvě sklizené lístky nakupí na často až několikatunové hromady, v nichž se přikryté pod speciálním plátnem po několik dní nechají pracovat. Teprve poté, co původně jasně zelené lístky tímto způsobem získají svoje charakteristické nahnědlé zabarvení, se nechají dokonale vysušit paprsky slunce.

V současné době se nicméně často celý proces fermentace odehrává v moderním prostředí speciálních provozů, kdy lístky pracují v kontrolovaných podmínkách obrovské trouby, jejíž teplota nikdy nepřekročí stanovenou hranici třeba byt' jen o jediný stupeň. Samotná fermentace jako taková však stále představuje klíčovou fázi zpracování honeybushe, bez níž jsme si jeho typické nasládlé aroma obvykle neuměli představit.

Od roku 1998(!) to však nemusí vždy platit. Po více než dvou stech letech, jež uplynuly od první vlny šíření honeybushe z jihoafrického venkova do měst, totiž producenti tohoto nápoje přichází s vpravdě revoluční novinkou. Takzvaným zeleným honeybushem, jehož původní materiál i způsob zpracování zůstává stejný jako u klasického nahnědlého honeybushe. Jenom s jediným rozdílem: tentokrát se totiž úplně obejdeme bez jakékoliv fermentace.

A i přesto si výsledný nápoj co do obligátního medového aroma v ničem nezadá se svým starším sourozencem. Ba co víc, nejenom že všechny účinné látky stojící za množstvím pozitivních efektů nálevu na lidské zdraví stále zůstávají takříkajíc na svém místě. Kromě zeleného zabarvení a chuti více připomínající klasický zelený čaj je totiž tato varianta honeybushe dokonce ještě o něco zdravější.

Právě díky úplné absenci procesu fermentace během zpracování lístků totiž ve výsledné směsi zůstává více antioxidantů, než v klasickém typu honeybushe, a podobně je tomu i s množstvím dalších důležitých látek.

Sušení lístků bezprostředně po jejich sklizni je totiž nejúčinnější dosud známou cestou, jak do výsledného nápoje dostat maximální koncentrace minerálních látek obsažených v keři, a to samé platí i pro jeho další složky zodpovědné za samotné zdravotní působení tohoto nápoje.

Zelenou variantu honeybushe tak můžeme vřele doporučit především těm, kteří jej nepopíjejí v prvé řadě ani tak kvůli nasládlé chuti a medové vůně, ale především s myšlenkou na jeho kladné účinky na naše zdraví.

Pokud vás často trápí záněty, rádi byste se citlivou a především přírodní cestou zbavili přebytečného cukru v krvi, případně vás trápí vysoký tlak nebo nemoci srdce, potom zelený honeybush určitě vyzkoušejte. Nezapomeňte totiž na to, že honeybush nikdy nemusíte pít jenom jako teplý nápoj připomínající čaj! Klidně si jej dejte studený, smíchaný třeba se šťávami z ovoce.